ویکا2024-04-21T06:44:15+00:00

ویکا (WIKA)

در سال ۱۹۴۶ شرکت آلمانی ویکا (WIKA) در زمینه ابزار دقیق شروع به کار نمود. شرکت ویکا یکی از بزرگترین سازندگان ابزار دقیق و تجهیزات کنترل در جهان است. امروزه شرکت ویکا با همراهی بالغ بر ۱۱ هزار نفر از کارشناسان مجرب در بیش از ۴۰ کشور جهان آماده ارائه خدمات به مشتریان است. این شرکت در سال ۱۹۹۶ به عنوان برترین تولید کننده ابزار دقیق در زمینه فشار و دما در سراسر جهان شناخته شد.

در طول ۶۰ سال گذشته، کمپانی WIKA شهرت خود را به عنوان یک شریک مشهور و متخصص خبره برای هر کاری در زمینه تکنولوژی اندازه گیری به دست آورده است. بر پایه افزایش بهره وری در حال رشد، فن آوری های نوآورانه در هنگام توسعه محصولات جدید و راه حل های سیستم اعمال می شود. قابلیت اطمینان محصولات و آمادگی برای مقابله با تمام چالش های بازار عامل اصلی در شرکت ویکا برای دستیابی به موقعیت پیشرو در بازار جهانی بوده است.

ویکا

هدف این شرکت افزایش تعداد و تنوع محصولات و همچنین بالا بردن کیفیت تجهیزات ابزار دقیق تولید شده است. تجهیزات ابزار دقیق از قبیل گیج های فشار، سوئیچ های فشار، ترمومترها، ترانسمیترهای فشار، ترانسمیترهای دما و همچنین تجهیزات کالیبراسیون از پر مصرف ترین محصولات شرکت ویکا در صنایع ایران به شمار می روند.

سیاست این شرکت مبنی بر “حفظ روند رشد پایدار” ایجاب می کند همواره از فن آوری های نوآورانه در توسعه محصولات جدید و ارائه راهکارهای صنعتی استفاده کند. همچنین قابلیت اطمینان بالای محصولات این شرکت، در کنار آمادگی کم نظیر در رویارویی با طیف گسترده چالش ها باعث گردیده شرکت WIKA  یکی از پیشروترین شرکت ها در سطح جهانی در حوزه ابزار دقیق باشد.

شرکت تاف، نماینده محصولات ویکا در ایران

شرکت تامین احتیاجات فنی تهران (تاف) به عنوان نمایندگی ویکا در ایران همسو با تغییرات سریع تکنولوژی و با هدف پشتيبـانی و ارائه خدمات فنی به صنايع، فعاليت خود را از سال 1374 آغاز نمود.

گروه تاف در راستای تامین تجهیزات ابزار دقیق و محصولات ویکا متناسب با مصارف صنایع مختلف، همواره قادر به ایفای نقش خود به عنوان یک شریک مطمئن در عرصه صنعت کشور عزیزمان بوده است. محصولات تولیدی شرکت ویکا رنج کامل و متنوعی از سبد کالایی تجهیزات کنترل و ابزار دقیق را شامل می شود. شرکت تاف به عنوان نمایندگی ویکا در ایران آماده ارائه مشاوره صنعتی و همچنین ارائه راهکار برای چالش  های جدید است.

با توجه به پیچیدگی و زمان گیر بودن انتخاب تجهیزات در این بازار متنوع که برای هر گروه از تجهیزات اندازه گیری برندهای بسیاری وجود دارد، ایجاد اطمینان از جمله بزرگترین دغدغه های یک شرکت محسوب می شود. شرکت تاف با سابقه طولانی در تامین محصولات ویکا در بازار ایران توانسته نسبت به ایجاد موجودی محصولات استراتژیک ویکا و همچنین پشتیبانی فنی آنان اقدام نماید.

محصولات ویکا

شرکت تامین احتیاجات فنی تهران (تاف) باتوجه به سابقه بلند مدت خود در زمینه تامین محصولات ویکا همواره در تلاش بوده است که جوابگوی کلیه نیازهای مشتریان خود باشد.  لذا در همین راستا حجم قابل ملاحظه ای از محصولات شرکت ویکا را در انبار خود موجود داشته است و نیز با توجه به شرایط ناپایدار اقتصادی، محدودیت های ارزی و واردات کالا در شرایط سخت کشور، جهت تامین نیازهای صنعت ایران اقدام به ورود به موقع اقلام مورد نیاز مشتریان خود نموده است که از جمله امتیازات این شرکت محسوب می گردد.

برای دریافت مشاوره در خصوص محصولات ویکا با نمایندگی محصولات ویکا در ایران و کارشناسان شرکت تاف تماس بگیرید.

۰۸۰۹ ۷۷۱۲ ۰۲۱

تجهیزات اندازه گیری فشار

گیج های فشار یکی از پرکاربردترین تجهیزات اندازه گیری فشار هستند که در صنایع مختلف برای اندازه گیری فشار مایع و گاز مورد استفاده قرار می گیرند. گیج های فشار بر اساس نوع سیال، نوع کاربری، محیط مورد استفاده و موارد دیگر در انواع بسیار متفاوتی ساخته می شوند. گیج های فشار از لحاظ نوع عملکرد به سه دسته تجهیزات اندازه گیری مکانیکی، الکترونیک و مکاترونیک فشار تقسیم می شوند.

گیج فشار ویکا

اندازه گیری مکانیکی فشار

تجهیزات اندازه گیری مکانیکی فشار شامل گیج های فشار خشک، روغنی و یا دیجیتال هستند که هر یک در اینجا شرح داده می شود:

 1. گیج فشارخشک: درون گیج فشار خشک خالی است و عقربه نمایشگر، میزان فشار سیال را نشان می دهد. به دلیل لرزش دستگاه های مکانیکی و همچنین لوله هایی که به فشار سنج متصل هستند، فشارسنج های خشک همیشه مرتعش هستند و نمی توانند مقدار دقیق فشار سیال را نمایش دهند. فشار سنج ها به طور کلی از جنس استیل، آلومینیوم و یا کروم هستند. اما به طور معمول جنس فشار سنج های خشک از آلومینیوم است. این نوع گیج ها در کمپرسور های هوا، مخازن تحت فشار و لوله و اتصالات مورد استفاده قرار می گیرد .
 2. گیج فشار روغنی: گیج فشار روغنی همان گیج فشار خشک است که داخل محفظه آن به وسیله گلیسیرین یا سیلیکون پر شده است. گلیسیرین و سیلیکون باعث می شوند که لرزش عقربه های فشار سنج گرفته شود و فشار سنج عدد دقیق تری از فشار را در مقایسه با نمونه گیج فشار خشک نشان دهد. گلیسیرین و سیلیکون دارای ویسکوزیته بالایی می باشند و می توانند ارتعاش عقربه فشار سنج را دفع کنند. همچنین اصطکاک حرکت عقربه درون محوطه را کاهش دهند و باعث بالا بردن راندمان و طول عمر فشار سنج می شوند. اغلب گیج های روغنی از پورت برنجی ساخته می شوند و جنس بدنه گیج آبکاری کروم استیل است. لنز یا صفحه گیج های فشار روغنی دارای جنس متفاوت بوده و برای ساخت آن ها از شیشه استفاده می شود . همچنین توصیه می شود در نقاطی که فشار دینامیکی بالا است و یا لرزش وجود دارد، از گیج های پرشده از روغن استفاده گردد.
 3. گیج فشار دیجیتال: گیج های فشار دیجیتال، فشار اندازه گیری شده را به صورت دیجیتال بر روی صفحه نمایش خود نشان می دهند. گیج های فشار دیجیتال دارای دقت بسیار بالایی در حدود ۰/۰۵٪ هستند. این تجهیزات بسیار حساس بوده و نباید در شرایط نامساعد مورد استفاده قرار گرفته شوند. گیج های فشار دیجیتال در انواع مختلف تک ورودی، تفاضلی یا دو ورودی، مطلق (Absolute) و تابلویی ساخته می شوند.

اندازه گیری الکترونیکی فشار

شرکت ویکا طیف کاملی از فشار سنج های الکتریکی مانند سنسور های فشار، سوئیچ های فشار و ترانسمیتر های فشار را تولید می کند. تجهیزات فوق در فشار نسبی، فشار مطلق و یا اختلاف فشار قابل استفاده هستند. بازه فشار کاری این محصولات ۰-۰/۶  میلی بار و ۰-۱۵۰۰ بار است. لازم به ذکر است این تجهیزات با سیگنال های خروجی جریان و یا ولتاژ، قابل عرضه هستند. همچنین این تجهیزات می توانند به خودی خود ایمن و یا طبق قوانین ATEX دارای محفظه ضد انفجار و ضد شعله باشند.

ترانسمیتر فشار ویکا عمدتا به عنوان یک ابزار اندازه گیری فشار شناخته می شود اما دامنه کاری این ابزار، گسترده تر از اندازه گیری فشار است. در این دستگاه، با استفاده از داده های ثبت شده در نمایشگر، می توان سایر پارامترهای مرتبط با فشار را محاسبه کرد. برای مثال از داده های این ابزار می توان برای محاسبه سطح لول ترانسمیتر و اندازه گیری شدت جریان فلومتر استفاده کرد.

اندازه گیری الکترونیکی فشار

از مهم ترین انواع ترانسمیتر فشار ویکا بر اساس میزان اندازه گیری و کاربرد می توان به این موارد اشاره کرد:

 1. ترانسمیتر فشار قلمی: ترانسمیتر فشار ویکا در چندین مدل پرکاربرد تولید شده که یکی از پرکاربردترین آنها مدل قلمی است. از این قطعه و ابزار برای اندازه گیری فشارهای عمومی استفاده می شود. از جمله این مصارف می توان به فشار محیط های پنوماتیک، هیدرولیک، مخازن اندازه گیری و غیره اشاره کرد. این پرشر در ابعاد کوچکی تولید می شود و اندازه آن به یک شمع خودرو یا باتری قلمی می رسد و به همین دلیل به آن، فشار سنج قلمی گفته می شود.  در واقع اندازه کوچک این ابزار یکی از مزیت های مهم این قطعه به شمار رفته و در مکان هایی که تعداد ابزار و قطعات زیاد و یا اینکه تردد زیاد است، می توان از ترانسمیتر های قلمی استفاده کرد.
 2. ترانسمیتر فشار دیافراگمی: علت نامگذاری این محصول به دلیل سنسور خاص آن است که به شکل دیافراگمی طراحی شده است. این سنسور خاص معمولا از جنس استنلس استیل یا از جنس کامپوزیت های پلیمری ساخته می شود. در بعضی از پروژه های صنعتی که دارای محیط های خورنده و یا رطوبت بالا هستند نیاز است از ترانسمیتر هایی استفاده شود که دارای سنسور هایی با شکل خاص و مقاوم در برابر خورندگی بوده و برای این محیط ها ترانسمیتر دیافراگمی بهترین گزینه است.
 3. ترانسمیتر اخلاف فشار: ترانسمیتر فشار ویکا مدل اختلاف فشار یا همان ترانسمیتر اختلاف فشار ویکا، برای اندازه گیری فشار در سیستم های بسیار حساس به کار می رود. این قطعه و ابزار گاهی با نام پرشر ترانسمیتر تفاضلی نیز شناخته می شود. این ترانسمیتر برای اندازه گیری دو فشار مجزا مثلا فشار دو مخزن و یا سیستم لوله کشی مورد استفاده قرار می گیرد. ترانسمیتر اختلاف فشار از دو ورودی مجزا تشکیل شده که هر قسمت یا ورودی آن، فشار یک بخش را اندازه گیری می کند. در نهایت اختلاف فشاری که به وسیله سنسورهای این ترانسمیتر که از جنس فلزی و یا دیافراگمی هستند، بدست آمده بر روی نمایشگر نمایش داده می شود و یا به اتاق فرمان ارسال می شود

اندازه گیری مکاترونیک فشار

این تجهیزات هم الکترونیکی و هم مکانیکی هستند. یعنی ترانسمیترها و گیج ها باهم استفاده شده اند. یکی از با کیفیت ترین سوئیچ های مورد استفاده در صنعت، سوئیچ های فشار ویکا برای عملکردهای بحرانی با شرایط ایمنی بالا است. شایان ذکر است این تجهیزات، جهت اطمینان از میزان انعطاف پذیری در شرایط مختلف، با میکروسوئیچ هایی تجهیز شده اند تا قادر به سوئیچ دادن مستقیم با ماکزیمم جریان و ولتاژ الکتریکی VAC/5A  220 باشند. همچنین در بعضی موارد، میکروسوئیچ ها از گاز آرگون پر شده اند تا با استفاده از ورقه طلا، امکان سوئیچ در رتبه های پایین تر وجود داشته باشد.

گیج اختلاف فشار ویکا Differential Pressure Gauge

گیج اختلاف فشار همان طور که از نامش پیداست برای نمایش اختلاف فشار به کار می رود. تمامی گیج های اختلاف فشار دارای دو مسیر ورودی فشار هستند. این تجهیزات، اختلاف بین دو فشار ورودی را محاسبه کرده و نمایش می دهند. گیج اختلاف فشار شامل رنج گسترده ای از المان های فشار بوده و محدوده اندازه گیری ۰- ۰/۵ میلی بار تا فشار ۰-۱۰۰۰ بار و فشار های استاتیکی تا ۴۰۰ بار را پوشش می دهد. گیج تفاضلی برای مانیتور فشار گاز و مایع در کارخانه ها به کار می رود. این فشارسنج ها همچنین برای نظارت بر فشار بیش از حد (Overpressure) در اتاق های تمیز و اندازه گیری سطح در لوله های بسته به کار می رود. گیج فشار تفاضلی همچنین برای کنترل پمپ کارخانه ها مناسب است.

فشارسنج لوله بوردونی (۰/۶ تا ۷۰۰۰ بار)

کاربرد فشارسنج های لوله بوردون در فرآیندهایی با سیال گاز و مایع است. این فشارسنج ها برای اندازه گیری فشار در محیط های تهاجمی با ویسکوزیته پایین و کریستال کم مناسب است. فشارسنج لوله بوردون با متریال استنلس استیل را می توان برای محیط های تهاجمی به کار برد. مدل روغنی این گیج ها مناسب برای فشارهای دینامیک بالا با ارتعاشات زیاد است. فشارسنج های بوردونی با دقت های متفاوتی عرضه می شوند. شما می توانید این فشارسنج ها را با دقت های ۰/۱ و ۰/۲۵ و ۰/۶ درصد مقیاس سفارش دهید. تمامی این فشارسنج ها دارای گواهی نامه DAkkS/DKD می باشند.

فشارسنج بوردون تیوب

فشارسنج دیافراگمی ایمن برای فشارهای بالا (۱۶ میلی بار تا ۴۰ بار)

فشارسنج دیافراگمی مناسب برای گازها و مایعات خورنده است. فشارسنج های با کانکشن دیافراگمی حتی برای فرآیندهایی با سیال چسبناک و یا آلوده و با ویسکوزیته بالا نیز مناسب هستند. اگر فرآیند ویستکوزیته بالایی داشته باشد یا شامل ذرات شن و معلق باشد باید از این مدل فشارسنج ها استفاده کرد. بسته به مدل و رنج فشار، این فشارسنج ها تا سه الی پنج برابر محدوده مقیاس ایمن (Overload safety of Bourdon tube pressure gauges) عمل می کنند.

محدوده مقیاس ایمن گیج

فشارسنج مطلق

در فشارسنج های معمولی، فشار به نسبت فشار محیط اندازه گرفته می شود. اما فشارسنج مطلق در فرآیندهایی که باید فشار را مستقل از فشار محیط اندازه بگیریم، به کار می روند. در فرآیندی که فشار نزدیک به فشار شرایط خلاء است به عبارت دیگر فشار کامل تخلیه شده است، باید از فشارسنج مطلق استفاده نمود. رنج اندازه گیری در این فشارسنج ها ۰-۲۵ میلی بار مطلق و ۰-۲۵ بار مطلق با کلاس دقت ۰/۶ تا ۲/۵ است. این فشارسنج ها به طور مثال در مانیتور فشار در ماشین های بسته بندی خلاء و پمپ های خلاء به کار می روند. همچنین برای مانیتور فشار متراکم در آزمایشگاه ها یا برای تعیین فشار بخار در مایعات نیز از این فشارسنج ها استفاده می شود.

فشارسنج کپسولی با المنت کپسول برای فشارهای پایین (۲/۵ تا ۶۰۰ میلی بار)

کاربرد این فشارسنج ها برای رساناهای گازی است. محدوده اندازه گیری این فشارسنج ها بین ۰-۲/۵ میلی بار و ۰-۱۰۰۰ میلی بار در کلاس دقت ۰/۱ تا ۲/۵ است. ساختار داخلی این فشارسنج ها شامل دو دیافراگم دایره ای شکل است که به یک دیگر وصل شده اند. در موارد خاص حفاظت از فشار بالا برای این فشارسنج ها ممکن است. این مدل فشارسنج به طور عمده در سیستم های زیر به کار می رود:

 • آزمایشگاه ها
 • خلاء
 • فن آوری پزشکی
 • محیط زیست
 • مانیتور فیلترینگ
 • اندازه گیری مقادیر

فشارسنج دیافراگمی برای فشارهای بالا ( ۱۶ میلی بار تا ۴۰ بار)

فشارسنج با المنت دیافراگم برای گازها و مایعات تهاجمی و خورنده مناسب است. فشارسنج با اتصالات فلنجی حتی برای سیالاتی که ویسکوزیته بالایی دارند نیز مناسب است. با توجه به مدل و رنج فشار این فشارسنج ها حتی تا فشارهای ۳ تا ۵ برابر رنج کامل، عملکرد ایمن و بی خطری دارند.

تجهیزات اندازه گیری دما

ترمومترهای مکانیکی ویکا در محدوده دمایی 200- تا 700+ درجه سانتیگراد قابل تولید هستند. ترمومترها به دلیل تنوع زیاد در اندازه صفحه، نوع اتصال، محل اتصال، طول سنسور، نوع سنسور، قابل استفاده در صنایع نفت و گاز، بهداشت و دارو و مواد غذایی هستند. روش اندازه گیری دما در مدل های آنالوگ بیشتر به روش بی متال یا Gas-filled که از یک حباب و لوله موئین درست شده است انجام می شود که به ترمومتر و یا دماسنج گازی مشهور است. ترمومترهای بی متال از نوع تماسی جز پرمصرف ترین وسایل اندازه گیری سنجش دما هستند.

ترمومتر ویکا دارای دو بخش مجزا است که یک بخش آن برای اندازه گیری و سنجش دما و یک بخش آن برای اعلام نتیجه اندازه گیری است. در گیج دما ویکا یک سنسور حرارتی فوق العاده حساس به کار گرفته شده است که با توجه به تغییرات دما، عکس العمل نشان می‌دهد. این تغییرات ممکن است تغییر اندازه یا تغییر رسانایی ابزار سنجش نسبت به دما باشد. نتیجه این تغییرات توسط یک مبدل تبدیل به داده‌های قابل اندازه گیری شده که رایج‌ترین آنها حرکت عقربه و نشان دادن فیزیکی دمای محیط است. گیج دما ویکا انواع مختلفی دارد و از روش های مختلفی برای اندازه گیری دما استفاده می‌کند. در این ترمومترها از سیستم‌های جیوه‌ای، الکلی، بی متال یا همان ترموکوپل یا سایر موارد مشابه استفاده شده است که همه آنها نسبت به تغییرات دما حساس هستند.

ثبت و مشاهده تغییرات دما برای کنترل فرآیند و جلوگیری از حوادث احتمالی از اهمیت بالایی برخوردار است. تجهیزات طراحی شده برای ثبت دمای شرکت ویکا عبارتند از:

ترمومترهای آنالوگ یا عقربه ای: ترمومترهای عقربه ای ویکا با استفاده از روش بی متال (Gas Actuated) دما را اندازه می گیرند. این ترمومترها را می توان برای اندازه گیری دماهای 066 – تا 966 +درجه سانتی گراد با کلاس دقت و زمان پاسخ گویی های متفاوت به کار برد. ترمومترهای عقربه ای با قطر صفحه، طول و قطر دنباله های متفاوتی طراحی شده اند.

ترموکوپل: ترموکوپل دستگاه اندازه گیری است که ولتاژ الکتریکی معادل درجه حرارت سیستم تولید می کند. ترموکوپله ا برای دماهای بالا تا ۱۹۶۶ درجه سانتی گراد مناسب هستند. مهم ترین اجزای یک ترموکوپل سنسور و قسمت های اندازه گیری است که با توجه به آن می توان دمای اندازه گیری ترموکوپل را تعیین کرد.

سوئیچ دما: سوئیچ های دما در صنایع و فرآیندها مورد استفاده قرار می گیرند. اگر دما از حد تعیین شده بیشتر شود، آنگاه سوئیچ (مطابق با نوع ترموسوئیچ) باز یا بسته می شوند. با توجه به نوع تجهیزات می توان از سوئیچ های الکتریکی یا مکانیکی استفاده کرد. با توجه به طیف گسترده محصولات ویکا شما می توانید سوئیچ دمای مطابق با فرآیندتان را انتخاب کنید.

دماسنج با سوئیچ: در هر فرآیندی که همزمان نیاز به نمایش دما و تعیین مقادیری برای محدود کردن فرآیند داریم می توان از این تجهیز ابزار دقیق استفاده کرد. سوئیچ دما ویکا، مدار را با توجه به موقعیت اشاره گر باز یا بسته می کند و به طور همزمان مقادیر دما را نمایش می دهد. اگر مقادیر بیشتر یا کمتر از مقدار تعیین شده باشد، آلارم آن فعال می شود. گیج های فشار سوئیچ دار ویکا نیز برای شروع، متوقف کردن و یا سوئیچ کردن یک فرآیند مناسب هستند.

سنسور یا ترانسمیتر دما: ترانسمیترهای دما سیگنال ورودی از سنسورهای مختلف مانند سنسورهای مقاومتی، ترموکوپل ها و در بعضی از موارد پتانسیومترها را به سیگنال خروجی استاندارد (۶-۱۶ ولت یا ۰-۶ میلی آمپر) تبدیل می کند. اگر از ترانسمیترهای دیجیتال ویکا استفاده کنید می توانید نوع سنسور ورودی را نیز انتخاب کنید.

نمایشگر دیجیتال دما: نمایشگرهای دیجیتال دما ویکا در مدل های مختلف برای نصب پنلی و انواع دیگر طراحی شده اند. از ویژگی های این نمایشگرها می توان به خروجی HART و سوئیچ در خروجی اشاره کرد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد نحوه انتخاب تجهیزات اندازه گیری دما ویکا با کارشناسان شرکت تاف به عنوان نمایندگی ویکا در ایران تماس حاصل نمایید.

تجهیزات اندازه گیری سطح

سطح (Level)، یکی از پارامترهایی است که اندازه گیری و کنترل آن در فرآیندهای صنعتی دارای اهمیت است. به همین دلیل تجهیزاتی همچون سنسور اندازه گیری ارتفاع مایعات و سایر تجهیزات در این زمینه برای اندازه گیری سطح مایعات در مخازن بسیاری استفاده می شوند. اندازه گیری ارتفاع سطح مایعات مخازن در صنایع بسیار حائز اهمیت است، کنترل سطح از سر ریز شدن سیالات درون مخازن و یا کاهش بیش از حد آن جلوگیری کرده و از خسارات و صدمات ناشی از آن پیشگیری می کند. از روش های مختلفی جهت اندازه گیری سطح مخازن مایعات و جامدات به صورت پیوسته و تماسی یا غیرتماسی بسته به نوع کاربری و میزان اثر گذاری استفاده می گردد که در ادامه به شرح انواع مختلف آن می پردازیم.

انواع سطح سنج (لول سنج، لول متر)

 • سطح سنج التراسونیک (Level Meter Ultrasonic)
 • سطح سنج خازنی (Capacitance Level Meter)
 • سطح سنج رادیومتری یا گاما (Gamma Level Meter)
 • سطح سنج رادار (Radar Level Meter)
 • سطح سنج فشار تفاضلی (Differential Pressure Level Meter)
 • سطح سنج هیدرواستاتیک (Hydrostatic Level Meter)
 • سطح سنج القایی (Conductive Level Meter)
 • سطح سنج شناوری یا فلوتری (Float Level Meter)
 • سطح سنج دیاپازون یا ارتعاشی (Vibration Level Meter)
 • سطح سنج پره ای (Paddle Wheel Level Meter)
 • سطح سنج مغناطیسی (Magnetic Level Meter)

تعدادی از روش های ساده اندازه گیری سطح به شرح زیر است:

 • روش عمق (Deep)
 • فلوتر (Floater)
 • سرو لول گیج (Servo Level gauge)
 • سایت گلاس (Level gauge)

استانداردهای اندازه گیری سطح نیز عبارتند از:

لول سنج ویکا

واحد اندازه گیری سطح در مخازن درصد است و میزان درصد پر بودن مخازن را بیان می کند. در استاندارد اندازه گیری (API 2545) Tank gauging واحد اندازه گیری سطح میلیمتر است.

تجهیزات اندازه گیری نیرو

ترنسدیوسر نیرو که به اسم سنسور نیرو نیز شناخته می شود برای اندازه گیری ایمن نیروی کشیدگی و فشردگی در یک فرآیند به کار می رود. سنسورهای نیروی ویکا طراحی شده با سنسورهای استرین گیج یا film-thin را می توان برای فرآیندهای بسیاری به کار برد. تجهیزات اندازه گیری نیرو در آزمایشگاه های تست استحکام فلزات و همچنین در آسانسور و جرثقیل برای تخمین میزان بار استفاده می شوند.

گیج اندازه گیری نیرو

تجهیزات اندازه گیری جریان (دبی)

یکی از نیازها در صنایع مختلف، اندازه گیری میزان یا دبی عبوری سیالات از لوله ها و مخازن است. دبی سنج یا فلومتر وسیله ای است که میزان عبور سیال (آب، روغن، اسید، سوخت، گاز، بخار و غیره) را اندازه گیری می کند. دبی سنج ها شامل سنسور، مبدل و ترانسمیتر هستند. برای اندازه گیری میزان سیال ابتدا سنسور جریان سیال را تشخیص داده و سیگنالی به مبدل می فرستد. مبدل این کمیت فیزیکی (جریان سیال) را به پالس الکتریکی یا کمیتی مکانیکی که قابل اندازه گیری باشد تبدیل کرده و در نهایت ترانسمیتر این کمیت را دریافت و به سیگنال متناسب با سیستم کنترل تبدیل می کند.

هنگام انتخاب دبی سنج یا فلومتر باید به مشخصات سیال از جمله نکات زیر توجه نمود:

 • چگالی سیال
 • میزان هدایت الکتریکی
 • دمای کاری سیال
 • فشار کاری سیال
 • چسبندگی یا ویسکوزیته سیال
 • اصطکاک سیال با کانال عبوری
 • اسیدی یا غیر اسیدی بودن

اندازه گیری دبی در صنعت به دو صورت کلی امکان پذیر است:

 1. با استفاده از انرژی سیال (روش مستقیم)
 2. بدون استفاده از انرژی سیال (روش غیر مستقیم)
اندازه گیری دبی

در روش اول که با استفاده از انرژی سیال است می توان به دو صورت دبی عبوری را اندازه گیری کرد:

 1. اختلاف فشار
 2. فشار دینامیک سیال

اندازه گیری دبی در روش اختلاف فشار را می توان با المان های مانند اوریفیس، ونتوری، پیتوت تیوب، نازل و زانویی انحام داد. در اندازه گیری دبی با استفاده از فشار دینامیک سیال (نیروی جلوبر سیال) می توان به فلومتر های توربینی، جرمی، سطح متغیر و ورتکس اشاره نمود. در اندازه گیری دبی در روش غیر مستقیم، سنسور بدون تماس با سیال است. از روش های اندازه گیری در این دسته می توان روش های آلتراسونیک، مغناطیسی، ترمال مس فلومتر و کالری متریک را نام برد. در اینجا برخیی از روش های اندازه گیری دبی شرح داده شده است.

 • فلومتر اوریفیس: روزنه ای در یک خط لوله در شکل زیر با فشار سنج برای اندازه گیری افت فشار (دیفرانسیل) هنگام عبور مایع از داخل روزنه نشان داده شده است. حداقل سطح مقطع به عنوان “vena contracta” شناخته می شود.
 • فلومتر ونتوری: ابزاری کاربردی که از اثر برنولی و فشار سنج استفاده می کند ، فلومتر ونتوری است. نشان می دهد که شما می توانید سرعت مایع v1 را در ورودی دستگاه با توجه به اختلاف فشار اندازه گیری شده توسط فشار سنج داشته باشید. توجه داشته باشید که فرض بر این است که چگالی گاز جریان یافته ثابت است ، که لزوماً درست نخواهد بود.
 • فلومتر پیتوت تیوب: اگرچه لوله پیتوت یکی از ساده ترین سنسورهای جریان است ، اما در طیف گسترده ای از برنامه های اندازه گیری جریان مانند سرعت هوا در اتومبیل های مسابقه ای و هواپیماهایجنگنده نیروی هوایی مورد استفاده قرار می گیرد. در کاربردهای صنعتی ، از لوله های pitot برای اندازه گیری جریان هوا در لوله ها ، مجاری و پشته ها و جریان مایع در لوله ها ،سرشاخه ها و کانال های باز استفاده می شود. در حالی که دقت و دامنه آن نسبتاً کم است ، لوله های pitot ساده ، قابل اعتماد ، ارزان و مناسب برای انواع شرایط محیطی از جملهدمای بسیار بالا و فشارهای وسیع هستند.
 • فلومتر نازل: فلومتر نازل های جریان عناصر اصلی در فشار سنج دیفرانسیل هستند. این جریان سنج ها از عناصر اولیه به عنوان انسداد برای ایجاد افت فشار برای محاسبه میزان جریان استفاده می کنند. این بر اساس اصل برنولی است ، که طبق آن هرگونه انسداد در مسیر سیال در حال جریان باعث افزایش سرعت مایع و کاهش فشار در ناحیه انسداد می شود.
 • فلومتر توربینی: توربین متر می تواند دقت 0.5٪ را داشته باشد. این یک فلومتر بسیار دقیق است و می تواند برای مایعات چسبناک تا 100 سانتی گراد استفاده شود. حداقل 10 قطر لوله مستقیم روی ورودی لازم است. متداول ترین خروجی ها موج سینوسی یا فرکانس موج مربعی است اما تهویه های سیگنال را می توان در بالا برای خروجی های آنالوگ و طبقه بندی های ضد انفجار نصب کرد. فلومتر از یک روتور چند تیغه ای تشکیل شده است که در زاویه راست جریان قرار گرفته و در جریان سیال بر روی یاتاقان آزاد جریان معلق است.
 • فلومتر جرمی کوریولیس: این فلومترها براساس پدیده کوریولیس عمل می کنند؛بدین صورت که یک یا دو لوله ی موجود در محفظه فلومتر توسط یک سیم پیچ تحریک با یک فرکانس مشخص شروع به نوسان می کند. حال حرکت سیال از داخل لوله ها باعث ایجاد نیروی عمود بر لوله ها می شود که این نیرو به نیروی کوریولیس معروف است و این نیرو در سرتاسر لوله یکسان نمی باشد و به همین دلیل ابتدا و انتهای لوله ها باعث انحراف جزئی می شود.با قرارگیری دو سنسور مغناطیسی در ابتدا و انتهای لوله ها و اندازه گیری ولتاژ خروجی و تعیین اختلاف فاز و اختلاف فرکانس خروجی سنسورها،بترتیب دبی جرمی و چگالی سیال بدست می آید.مشخص است که با داشتن دو پارامتر جرم و چگالی،دبی حجمی به راحتی قابل محاسبه است.ازاین فلومترها جهت اندازه گیری دبی مایعات و گازها،مایعات دو فازی و چند فازی،اسیدها و موادشیمیایی صرف نظر از ضریب هدایت ،دما،فشار و چسبندگی سیال به کار می رود.
 • فلومتر سطح متغیر(روتامتر): روتامترها یک ابزار اندازه گیری جریان ساده ، قابل اعتماد و ارزان هستند. هنگامی که یک گاز یا مایع به یک لوله جریان مخروطی یکنواخت وارد می شود ، یک شناور افزایش می یابد ، وزن آن توسط سیالی که از زیر آن جریان دارد پشتیبانی می شود ، تا زمانی که کل حجم مایع بتواند از کنار شناور عبور کند. موقعیت شناور با یک نقطه در مقیاس اندازه گیری لوله مطابقت دارد و نشانه ای از میزان جریان سیال را فراهم می کند.
 • فلومتر ورتکس: از مزایای اصلی فلومتر ورتکس ، حساسیت کم آنها به تغییرات شرایط فرآیند و سایش کم نسبت به روزنه ها یا کنتورهای توربین است. همچنین ، هزینه های اولیه و نگهداری کم است. به همین دلایل ، استقبال گسترده تری در بین کاربران پیدا کرده اند. متر ورتکس نیاز به اندازه دارد .
 • فلومتر آلتراسونیک: فلومتر داپلر اولتراسونیک معمولاً در کاربردهای مانند فاضلاب و سایر مایعات  که به طور معمول به سنسورهای معمولی آسیب می رسانند ، استفاده می شود. هنگامی که توسط ذرات معلق یا حباب های گاز (حرکت ناپیوسته) منعکس می شود ، اصل اساسی عملکرد از تغییر فرکانس (اثر داپلر) استفاده می کند.
 • فلومتر مغناطیسی: فلومتر های مغناطیسی، به دلیل اندازه گیری قابل اطمینان میزان دبی و دقت بسیار بالا  و ویژگی هایی مانند از دست دادن فشار کم و عملکرد بدون تعمیر و نگهداری ، در کاربردهای مختلف صنعتی به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرند.
 • فلومتر ترمال مس: فلومتر ترمال مس های حرارتی برای هوای فشرده – دارای فناوری قوی برای نظارت بر هوای فشرده با سهولت افزودن به خطوط موجود با ارائه سیگنال های منتقل شده و نمایشگر LCD لوکال

تجهیزات کالیبراسیون

ویکا نامی شناخته شده به عنوان تولید کننده تجهیزات کالیبراسیون، کالیبراتورها و ابزار دقیق برای مشتریان بوده و هست. شرکت تاف متناسب با نیاز شرکت های پتروشیمی، واحد های فنی و مهندسی در صنعت، به عنوان نمایندگی ویکا در ایران اقدام به تامین تجهیزات کالیبراسیون ویکا نموده است. تاف تلاش می کند خدمات فروش و پس ازفروش خود را در راستای اعتماد سازی و مشتری مداری به انجام رساند. دپارتمان فروش شرکت تامین احتیاجات فنی تهران (تاف) با بهره گیری از دانش فنی کارشناسان مجموعه، آماده ارائه مشاوره و تامین تجهیزات اندازه گیری و کالیبراتورهای مورد نیاز صنایع مختلف است.

دامنه فعالیت های واحد فروش کالیبراسیون

Pressure Controllers

Dead Weight Testers

Hand-helds Pressure Calibrators

Precision Pressure Measuring Instruments

Portable Temperature Calibrators

Calibration Baths

Resistance Thermometry Bridges

Calibration Software

تجهیزات کالیبراسیون ویکا

کاتالوگ های ویکا

در این قسمت می توانید آخرین نسخه کلیه کاتالوگ های شرکت ویکا را دانلود کنید. این کاتالوگ ها بنا به کاربردشان در صنایع مختلف دسته بندی شده اند. با کلیک روی هر عکس می توانید کاتالوگ مربوطه را دانلود نمایید. در صورتی که نیاز به هر یک از کاتالوگ ها یا مدارک فنی ویکا دارید می توانید با کارشناسان شرکت تاف به عنوان نماینده ویکا در ایران تماس بگیرید.

کاتالوگ جامع ویکا
گیج فشار مکانیکی ویکا
گیج دما ویکا

ویکا در نمایشگاه فرانکفورت

شرکت ویکا در سال جاری میلادی در نمایشگاه بین المللی فرانکفورت حضور خواهد داشت. این نمایشگاه در روز ۱۳ ماه مارچ سال ۲۰۲۳ (۲۲ اسفند ماه ۱۴۰۱) شروع شده و تا ۱۷ مارچ ۲۰۲۳ (۲۵ اسفند ماه ۱۴۰۱) ادامه خواهد داشت. نمایشگاه مذکور در شهر فرانکفورت آلمان و محل دائمی نمایشگاه های بین المللی این شهر (Frankfurt Messe) برگزار خواهد شد.

در صورت تمایل به شرکت در این نمایشگاه و بازدید از شرکت ویکا، می توانید روی لینک زیر کلیک کرده و برای دریافت بلیط رایگان نمایشگاه فرانکفورت ثبت نام نمایید. بلیط ورودی نمایشگاه فرانکفورت در روزها و نمایشگاه های مختلف قیمت های متفاوتی از ۳۰ یورو به بالا دارد.

Date:

3/13/23-3/17/23

Place:

Frankfurt, Germany

Opening hours:

Monday – Thursday from 9 am – 6 pm
Friday from 9 am – 5 pm

You will find us in hall 10.2, booth B38, Messe Frankfurt

درخواست بلیط رایگان نمایشگاه
ویکا در نمایشگاه فرانکفورت

چرا تاف؟

شرکت تاف با تجربه ۲۵ ساله به عنوان نماینده ویکا در ایران و فروش محصولات ویکا، هم اکنون دارای چندین تیم فنی و تخصصی مستقر در سراسر ایران برای پاسخگویی به مشتریان خود است. دفتر مرکزی این شرکت در شرق تهران،‌ فروشگاه مرکزی در خیابان لاله زار و نمایندگان شرکت در شهرها و شهرستان های کشورمان مستقر شده اند تا بتوانیم خدمتی درخور به صنایع کشور ارائه نماییم. با تماس تلفنی با دفتر مرکزی شرکت تاف در تهران می توانید به دنیای تجهیزات اندازه گیری ویکا با همراهی مورد اعتماد وارد شوید. همکاران ما می توانند شعب این شرکت در استان های مختلف را معرفی نموده تا خدمات سریع تری دریافت نمایید.

در طی این سالیان تیم های فنی و فروش شرکت تاف در حوزه محصولات ویکا تحت آموزش های تخصصی شرکت مادر توانسته اند مشتریان را نسبت به کیفیت محصولات آگاه ساخته و نسبت به خطرات استفاده از اقلام غیر اصلی هشدار دهد. با توجه به تنوع و گستردگی محصولات ویکا، تیم تاف با دریافت آموزش های تخصصی و دوره های آموزشی داخل و خارج از ایران توانسته بهترین و کم هزینه ترین پیشنهاد و راه حل را به مشتریان خود ارائه دهد. گواه این مدعا سبد بزرگ مشتریان وفادار این شرکت در صنعت هستند.

تصویر کارمندان و مدیران تاف

سالیان متمادی حضور فعال و مستمر در بازار ایران، کارشناسان شرکت تاف را با زیر و زبر صنعت ایران آشنا نموده است. تسلط کافی و وافی در این حوزه در کنار تسلط فنی بر تجهیزات ویکا منجر به ارائه راه حل های مناسبی در جهت انتخاب بهینه و اقتصادی محصولات شرکت ویکا توسط مشتریان خواهد شد. تسلط همه جانبه کارشناسان ما بر بازار داخل ایران، ابزاری در جهت توانمند سازی شرکت های داخلی برای استفاده تجهیزات اندازه گیری ویکا در پروژه ها خواهد بود.

اطمینان به یک برند در بین برندهای مختلف در بازار، اصل و اساس تصمیم گیری یک مدیر و متخصص آینده نگر است. محصولات شرکت ویکا به عنوان یکی از شرکت های پیشگام در تولید تجهیزات اندازه گیری توانسته است پاسخگوی بخش مهمی از نیاز های صنایع مختلف در ایران باشد. مدیران و متخصصین آینده نگر با اطمینان به برند ویکا و شرکت تاف به عنوان نماینده ویکا در ایران، نیاز های فنی خود را تامین می نمایند.

مهمترین ویژگی محصولات شرکت ویکا رعایت استانداردهای تولید است. محصولات ویکا آلمان بر پایهٔ استاندارد IEC تولید شده و از نظر کیفیت مواد اولیه تولید نیز از استاندارد های معتبر جهانی پیروی می کند. اگر محصولات مورد نظر از منابع مورد اعتماد تهیه شوند از کیفیت بالایی برخوردار بوده و عمر مفید بالایی دارند.

شرکت تاف با تکیه بر تیم فنی متخصص خود ارتباط بسیار تنگاتنگی با کارفرمایان، پیمانکاران و شرکت های مهندسی مشاور دارد. در طی سالیان متمادی همکاری با این گروه از مشتریان، اطمینان و اعتماد لازم را در معرفی محصولات ویکا به کارفرمایان خود و استفاده از این تجهیزات را در پروژه ها ایجاد کرده است. از این رو محصولات ویکا سهم زیادی در این پروژه ها دارد. فولاد، نفت و گاز، پتروشیمی و خودروسازی که عمده مصرف کنندگان این محصولات هستند از مشتریان عمده و اصلی شرکت تاف در زمینهٔ تجهیزات اندازه گیری ویکا هستند. این همکاری جز با تخصص و تعهد تیم تاف و همچنین حسن ظن و اعتماد شرکای تجاری میسر نمی شد.

شرکت تامین احتیاجات فنی تهران به عنوان نماینده شرکت ویکا در ایران آماده ارائه تجهیزات و خدمات مرتبط با کلیه محصولات تولیدی شرکت ویکا آلمان است. برای دریافت هرگونه اطلاعات در مورد محصولات ویکا و خرید با کارشناسان شرکت تاف تماس بگیرید.

  گیج خشک با گیج روغنی چه تفاوتی دارد؟2023-01-29T15:01:44-01:00

  از لحاظ عملکردی هیچ تفاوتی ندارند. گیج روغنی برای جاهایی استفاده می شود که لرزش دستگاه باعث خطای خواندن عقربه نشود. به عبارتی گلیسیرین داخل گیج از لرزش عقربه در هنگام حرکت جلوگیری کرده و به کاربر کمک می کند عدد دقیق تری بخواند.

  آیا خدمات تعمیرات گیج و کالیبراسیون تجهیزات اندازه گیری ویکا توسط شرکت تاف انجام می شود؟2023-01-29T14:59:04-01:00

  خیر. شرکت تاف صرفاً عامل فروش تجهیزات اندازه گیری ویکا است.

  آیا شرکت ویکا در ایران نمایندگی فروش دارد؟2023-01-29T14:57:03-01:00

  شرکت تامین احتیاجات فنی تهران (تاف) نماینده رسمی شرکت ویکا در ایران است.

  محصولات ویکا تولید کدام کشور است؟2023-01-29T14:56:02-01:00

  برند ویکا متعلق به کشور آلمان است. در حال حاضر محصولات ویکا در کشورهای مختلفی تولید می شوند.

  گیج ویکا را از کجا بخرم؟2023-01-29T14:54:25-01:00

  شرکت تاف نماینده رسمی ویکا آلمان در ایران است. برای خریدهای عمده با دفتر شرکت به شماره ۷۷۱۲۰۸۰۹-۰۲۱تماس بگیرید. برای خریدهای کمتر (حتی یک عدد) نیز با فروشگاه این شرکت (فروشگاه ۲۰۰۰) در خیابان لاله زار به شماره ۳۳۱۱۳۰۸۰-۰۲۱ تماس بگیرید.

  Go to Top